Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rosyjska polityka imperialna
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Świat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 7:07, 08 Lip 2008    Temat postu: Zmień/Usuń ten post

Chyba dlatego, że Condoliza Rice tam pojedzie, a Prezio dostał telefon: "ani słowa, bo..."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 16:58, 09 Sie 2008    Temat postu: Re: Rosyjska polityka imperialna Zmień/Usuń ten post

Jonasz napisał:
Cytat:
Rosja znów chce odgrywać rolę globalnego mocarstwa i z tego powodu pręży dziś muskuły. Od momentu wygłoszenia przez prezydenta Władimira Putina w lutym tego roku na konferencji w Monachium konfrontacyjnego przemówienia oznaki zmian w rosyjskiej polityce zagranicznej stają się coraz bardziej wyraźne. W międzyczasie Rosja zdążyła zatknąć swą flagę na dnie Morza Arktycznego w rejonie bieguna północnego, demonstrując tym samym swoje roszczenia do Arktyki i zalegających tam surowców naturalnych. Moskwa ogłosiła też zamiar budowy własnego systemu obrony przeciwrakietowej i wystosowała pod adresem Europy szereg gróźb związanych z planowanym rozmieszczeniem elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Na terytorium Gruzji spadła też "zabłąkana" rosyjska rakieta, co miało być sygnałem ostrzegawczym dla rządu w Tbilisi i jego europejskich przyjaciół. Rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał nad amerykańską bazą wojskową na położonej na Pacyfiku wyspie Guam. Kreml zablokował w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podjęcie ostatecznej decyzji mającej rozstrzygnąć status Kosowa. To nie wszystko - rosyjscy hakerzy przypuścili atak na estońską sieć komputerową. Na dodatek każdej zimy regularnie pojawia się ze strony Rosji zagrożenie "problemami" z dostawą ropy i gazu do państw europejskich. Wysokie ceny ropy i gazu wywołane przez samą Amerykę i jej niepowodzenia w Iraku, osłabienie globalnej pozycji USA, a także wzrost potęgi Chin i Indii skłoniły Moskwę do zrewidowania swej polityki zagranicznej.



Biały Dom ostro skrytykował Rosję za podejmowanie "prowokacyjnych działań" wobec Gruzji i wezwał obie strony, by unikały konfrontacji.

- W ostatnich dniach i tygodniach rosyjskie władze podjęły działania, które określilibyśmy jako prowokacyjne i które zaostrzyły tarcia z Gruzją - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Dana Perino.

W tym kontekście Waszyngton wymienia incydent z zestrzeleniem gruzińskiego bezzałogowego samolotu w Abchazji, zwiększenie kontyngentu rosyjskich sił pokojowych w tym regionie i zacieśnienie jego związków z Rosją.

Stany Zjednoczone apelują do władz w Moskwie, by podjęły rolę rzeczywistego mediatora między Gruzją a znajdującymi się na jej terytorium separatystycznymi prorosyjskimi republikami, Abchazją i Osetią Południową - głosi oświadczenie Perino.

ROSJA w Abchazji to "lis w kurniku".

Dlatego jestem za niepodległością dla:
Czeczenii,
Abchazji,
Osetii- po połączeniu z Osetią PÓŁNOCNĄ - należącą aktualnie do Rosji,
Dagestanu,
Inguszetii,
……….
TO CO ROBI ROSJA na Kaukazie - TO SZCZYTY HIPOKRYZJI.


A MOZE BYS NAJPIERW POCZYTAŁ..?
dla ułatwienia cytaty :
Pod koniec XVIII w. plemiona osetyjskie zamieszkujące środkową część Wysokiego Kaukazu, którędy przechodziły najważniejsze szlaki do Gruzji na podstawie odpowiednich porozumień dobrowolnie weszły w skład Rosji (większość osetyjskich historyków twierdzi, że ”oficjalne” przyłączenie Osetii do Rosji nastąpiło w 1774 r., kiedy w Petersburgu przebywało poselstwo osetyjskie na czele z Zurabem Elichanowem). Przyłączenie ziem osetyjskich do Imperium Rosyjskiego przebiegło bezkonfliktowo: w przeciwieństwie do innych kaukaskich narodów Osetyjczycy nigdy nie wzniecali powstań i buntów przeciwko caratowi.
W 1989 władze Południowoosetyjskiego Obwodu Autonomicznego wchodzącego w skład ówczesnej Gruzińskiej SRR proklamowały połączenie z Osetią Północną wchodzącą w skład ówczesnej Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (obecna Rosja). Akt ten, powtórzony w roku kolejnym, doprowadził do wybuchu pierwszej wojny gruzińsko-osetyjskiej[5]. W 1991 lokalne władze utworzyły Republikę Południowej Osetii, która ogłosiła niepodległość. Jej niezależność nie została uznana przez społeczność międzynarodową, a Południowa Osetia traktowana jest jako integralna część Gruzji.

W czwartek 7 sierpnia późnym wieczorem władze Gruzji powiadomiły, że rozpoczynają operację w celu "przywrócenia konstytucyjnego porządku" w Osetii Południowej. Siły gruzińskie przejęły dotąd kontrolę nad pięcioma wsiami w okolicy Cchinwali.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie 17:38, 07 Wrz 2008    Temat postu: Zmień/Usuń ten post

Okrety rosyjskie bedą uczestniczyć w manewrach na morzu Karaibskim wraz z "okrętami" marynarki wojennej Wenezueli.
Powiedziałbym tak na jeden ponton , lub motorówkę wenezuelska przypadnie 2 atomowe okręty podwodne rosyjskie, tudzież jakiś drobny krązownik.
Wymowa miejsca i skali jest jasna. Ale czy ta niewątpliwa demonstracja siły ze strony Rosjan nie znajduje częściowo uzasadnienia w działaniach okrętów amerykańskich na morzu Śródziemnym i szumnie zwanym morzem Czarnym?
"Żle się chłopcy bawicie"
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie 20:07, 07 Wrz 2008    Temat postu: Zmień/Usuń ten post

Ekor - absolutnie sie z tobą zgadzam,ale mam kilka uwag
a) patrzymy z punktu widzenia demokracji zachodniej i ja uważamy za najwyższy stopień rozwoju cywilizacji.Nie mniej jednak próby przeszczepienia jej na inny grunt ( Irak,Idie,Afganistan,Pakistan.. ) nie zdały egzaminu...Więc inny punkt widzenia np Chiński tez moze prowadzić do sukcesów ekonomicznych a więc i....imperialnych...
b)Budowa tarczy antyrakietowej ( nie tylko w Polsce ) nie jest obrona USA i Europy jak twierdzi Biały Dom,tylko zastąpieniem równowagi atomowej - supremacją USA ( patrz obliczenia Theodora Postola ).Nic więc dziwnego ,ze w kontekscie jednostronnego wymówienia przez USA traktatu ABN ,Rosja patrzy podejrzliwie na ten system.Oczywiście 10 rakiet nie zatrzyma 700 rakiet Rosyjskich...ale kto zna jakiej wielkości bedzie docelowa tarcza..? Więc moze skończyć sie to "chirurgicznym uderzeniem " badz szantazem energetycznym by...zmusić NATO do zaniechania tych planów...lub wyścigiem zbrojeń do którego właczą się Chińczycy
c) Rosja odtracona przez Zachód moze pomagac w budowie mniejszych rakiet wrogom USA ,jak pewno pamiętacie Izrael został dosłownie sparalizowany przez domowj roboty rakiety odpalane z podwórka..albo Irak który bronił sie przestarzałymi SKUDAMI balansujacymi niepewnie w powietrzy ale na 47 SKUDÓW amerykanie odpalili 158 Patriotów i...nie stracili ani jednego...
d) W kolejce do imperialnego tortu stoją CHINY,INDIE i Brazylia ..a w momencie kiedy zrezygnowaliśmy z walki ideologicznej na rzecz uzależniania słabszych partnerów dotychczasowe rynki zbytu USA moga zostać powaznie ograniczone...


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pon 9:25, 08 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Świat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin