Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dlaczego w Posce upadł socjalizm ??
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon 15:14, 24 Mar 2008    Temat postu:

Na temat było mniej, ale też mniej i więcej wyjaśniliśmy sobie lub co starałem się wyjaśnić w poprzednim poście, dlaczego w Polsce był i musiał zaistnieć socjalizm jako najmniejsze zło. I tu było miejsce dla socjalistów z przekonania, jak i tych poniektórych, którzy to rozumieli, co skutkowało, że Polska jako PRL dawała sobie nieźle radę do lat 80-tych ubiegłego wieku, a ludziom "średnio" na ogół żyło się dostatnio. Nie było takich szalonych różnic społecznych jak w krajach kapitalistycznych zachodu Europy i Ameryki.
Chociaż samo wprowadzanie socjalizmu, jak i próby poprawienia czegokolwiek w nim, czy to w Polsce, na Węgrzech czy w Czechosłowacji było niemożliwe, były tłumione.

Ale porównując socjalizm do kapitalizmu, socjalizm miał jedną cholerną wadę, był jednopartyjny. Nie było żadnej przeciwwagi. A wszystko co można o nim powiedzieć sprowadzało się do zdolności zarrządzania pańswem I-szych sekretarzy PZPR czy o syndromie ogólnego (grupowego) myślenia pewnej grupy zwanej KC PZPR. W dodatku ... spełniającej wszystkie życzenia sekretarzy ZSRR.
A co ZSRR potrafił, to wiemy z jego historii, jak i możliwości ostatnio wykazanych przez Putina!

DO PPR, a w końcu do PZPR zapisali się, a później siłą woli, uleczalni i nieuleczalni socjaliści, a także ludzie, wiedzący, że inaczej być nie może, że jeżeli chcą działać, muszą działać lub przynależeć do tych zespołów.
Przceież grono ludzi należało do PZPR nie dlatego, że chcieli, ale dlatego, że przynależność partyjna dawała szanse rozwoju, dawała możliwości. A możliwości były dwojakie. Albo rozwój społeczny i gospodarczy, albo szansa na wzbogacenie się. I tu była babka na dwoje pochowana.
Nie było tak, jak to sobie życzą byli i obecni rozliczeniowcy socjalizmu, że wszystko co było za PRL jest potępione w czambuł. Tylko im jakoś udało się uniknąć indotrynacji nawet jak próbowali zostać partyjnymi, to im się nie udało. Nie udało im się stać działaczami PZPR,może nawet nie próbowali zostać, bo i tak by się na nich poznano! W każdym razie, ich głupota i wiedza o sprawoaniu władzy, o zarządzaniu jako nauce dawała cały czas odbicie w naszej "pierestrojce" Ich małostkowość i arogancja dała nam tak popalić, że 3 razy brali się za rządzenie, i ciągle lewica musiała ratować, nie ich, ale Polskę przed całkowitym jej zrujnowaniem!

Czyli nie w tym sęk, że ustrój socjalistyczny był u nas do bani, ale w tym, że prawica, jak dotąd nie wie, czego sama chce, gdzie nas prowadzi, chce rozliczeć z przeciwnikiem, czyli lewicą poPRLowską (aby nie wykazała ich nieudolności) i chce rządzić!
Czyli nic nowego pod słońcem. Za socjalizmu, skąd oni też pochodzą, też tacy bywali!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon 15:35, 24 Mar 2008    Temat postu:

bosska, za wiedzę z historii dobry ;-). Tylko dlatego nie b.dobry, bo interpretacja faktów nieco odbiega od rzeczywistych zjawisk ówczesnych czasów. Panesz natomiast musi sie podkształcić. Jego tezy sa delikatnie mówiac wyssane z palca. Zwłaszcza stwierdzenie, że: cyt.: No, nie wiem, czy gdyby Hitler nie porwał się na ZSRR, i nie zmusił przez to Zachód do ... utworzenia drugiego frontu, to nie bylibyśmy w Generalnej Guberni z ustrojem kapitalistycznym nie licząc kresów wschodnich! Konsekwecje ludnościowe byłyby o wiele większe, ale zachód Europy podpisałby jakis w sumie "Pocztam" i byłoby okej. .
Utworzenie drugiego frontu to nie zasługa bezpośrednia Hitlera, ale przede wszystkim nadmierne postępy Stalina w wojnie 1943-1944. Zachodni alianci nie byli głupi. Doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że bez Stalina wojny tak łatwo nie wygrają, a ponadto doskonale wiedzieli czym się zakończy ewentualne zwycięstwo Stalina, którego wojska zatrzymałyby się na francuskich wybrzeżach Atlantyku. Europa poza Włochami, częścią południowych Bałkanów, znalazłaby się w strefie wpływów komunistów. Truman juz w połowie 1944 r. startując w wyborach w duecie z Roosevelt'em zdawał sobie sprawe z tego, że w wyniku IIWŚ nastapi silna polaryzacja w polityce światowej. Z jego wspomnień wynika, że wspierał Roosevelt'a w jak najszybszym uruchomieniu drugiego frontu, którego podstawowym celem było zajecie całych Niemiec przed nadejściem Rosjan. Nie udało się bowiem popełniono wiele błedów, które zaowocowały wieloma stratami i opóźnieniem marszu zachodnich aliantów na wschód. Błędy to przede wszystkim operacja "Market Garden", co w konsekwencji doprowadziło do porazki w Ardenach, zbytnia spolegliwość wobec Stalina związana z otwarciem frontów w Azji centralnej i wschodniej oraz nie uwaględnienie czynnika, który mógł stanowic przeciwwagę dla zakusów Stalina, a więc
demokratycznej i wolnej Polski. Z reszta ta sprawa cały czas stanowiła
zwornik decyzji zwiazanej z wybuchem ewentualnego konfliktu zbrojnego,
czyli spodziewanej w wielu kręgach politycznych III WŚ - wojny narodów demokratycznych przeciw Stalinowi, który to zamysł definitywnie odrzucono po klęsce USA w Korei. Okazało się bowiem, że ZSRR zbytnio urosło w siłę, a do tego wyrósł nowych hegemon w Azji czyli CHRL, która zaanektowała tereny Mongolii Centralnej, Mandżurii, Tybetu i kilku jeszcze innych regionów, które wcześniej do Chin nie należały.
Sprawa Polski natomiast, to pokłosie wszystkich błędów. Zdradzono nas w 1939 r., jak i w latach 1943-1945. Zdradzono, bo nie mieliśmy niestety zbyt elestycznych i wpływowych polityków. Nasz rząd w Londynie był zbieraniną ludzi z okresu II RP, którzy toczyli miedzy soba mniej lub bardziej otwartą wojne. Nie stanowili bazy na podwalinach, której możnaby budować kompleksowa i właściwie ukierunkowana politykę majacą na celu zabezpieczenie powojennych interesów Polski. Przykładem może byc tu chociazby sprawa brygady Sosabowskiego, która tworzona była, aby w ramach planu "Burza" wesprzeć powstanie narodowe i wspomóc Powstanie Warszawskie, którego jednym z głównych celów była restytucja władzy nad Polska, która miała reprezentować nasze interesy wobec nadchodzących Rosjan. Jak się to skończyło wszyscy wiemy. Sosabowski z brygada wylądował nie w Warszawie, a pod Arnhem, aby ratować dupska Angolom, a Powstanie Warszawskie upadło i władze przejeli nad Polską komunisci.
Gdy się nie ma ściśle określonego celu i determinacji aby go osiądnąć, a także nie stoja za tymi celami murem wszystkie siły reprezentujace
Polaków i mówiące jednym głosem, to nie ma co się dziwić, że potraktowano nas i naszą sprawę jak potraktowano. Ani Amerykanie, ani inni zachodni "sojusznicy" nie mieli zamiaru umierać za Gdańsk, czy Warszawę. A w pewnym momencie doszli do wniosku, że lepiej nie drażnic niedźwiedzia z wschodu, bo mogłoby sie to mocno niespodobać ich wyborcom, którzy mieli już dość wieloletniej wojny, okupionej ogromnymi stratami.
Głoszenie zatem tezy, że moglismy wybrać po 1945 roku inna drogę jest zwykłą demagogia i zaklinaniem rzeczywistosci. Nie było to w interesie ani zachodu, ani wschodu. Dopiero porażka Ruskich w Afganistanie i zmiana u steru władzy w ZSRR - Gorbaczow - umożliwiły demontaż bloku wschodniego. Przewaga ekonomiczna i militarna zachodu, spektakularne porazki polityki ZSRR w świecie, czy też wreszcie upadek gospodarki centralnie sterowanej, która nie miała mozliwości konkurowania w świecie, doprowadził do powolnego rozsypywania sie struktur bloku wschodniego, jego demontażu i w konsekwencji rozsypania się. Powstanie "Solidarności" to tylko kropka nad i. Twierdzenie, że ten fakt historyczny był przyczynkiem upadku demoludów jako systemu, jest mocno naciągany. Cały system i tak by upadł, tyle, że nieco później i być może bardziej krwawo. Zasługa niewatpliwą "Solidarności" jest to, że większość zmian nastapiła w sposób aksamitny. Bez większych strat w ludziach i bez krwawych rozpraw z aparatczykami poprzedniego systemu.
Natomiast co do upadku socjalizmu, to jeszcze bym się z taka teza wstrzymała. Jesli Marks i Engels mieli racje to socjalizm jest dopiero przed nami. Upadł socjalim tyopu leninowskiego. Natomiast socjalizm w pierwotnym wydaniu ma się całkiem przyzwoicie. Przykładów mamy aż nadto dużo. W końcu system zarządzania choćby UE, jako zywo jest socjalistyczny. Moze ktoś zaprzeczy?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon 22:30, 24 Mar 2008    Temat postu:

casandra napisał:
Panesz natomiast musi sie podkształcić. Jego tezy sa delikatnie mówiac wyssane z palca. Zwłaszcza stwierdzenie, że: cyt.: No, nie wiem, czy gdyby Hitler nie porwał się na ZSRR, i nie zmusił przez to Zachód do ... utworzenia drugiego frontu, to nie bylibyśmy w Generalnej Guberni z ustrojem kapitalistycznym nie licząc kresów wschodnich! Konsekwecje ludnościowe byłyby o wiele większe, ale zachód Europy podpisałby jakis w sumie "Pocztam" i byłoby okej. .
Utworzenie drugiego frontu to nie zasługa bezpośrednia Hitlera, ale przede wszystkim nadmierne postępy Stalina w wojnie 1943-1944.


Tak to jest Panesz jak umysł ścisły trafia na umysł "luźny", wyręcze Cię.
Casandra myli jajko z kurą - odwieczny dylemat co było pierwsze - tu dylematu nie ma, na pierwszym miejscu jest Hitler.
Gdyby Hitler nie zaatakował ZSRR nie było by nadmiernych postępów Stalina.

Ale tematem nie jest jak w Polsce zagnieździł się socjalizm tylko dlaczego upadł.
Może ktoś się odniesie do opinii na ten temat.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 7:47, 25 Mar 2008    Temat postu:

Ależ! Zgadzam się z Casandrą, jak i ze wszystkimi, którzy napisali pod wpływem tego mojego posta.
Róznica polega w poglądzie na wartość słowa "automatycznie".
Lata 1941-1945 nie wynikają dla znawcy tych lat automatycznie. Ale zakładając przyczynę: napad w 1941 Hitlera na ZSRR i skutek: Polska z ustrojem socjalistycznym (rok 1945!), to tak, a nie inaczej musiało się zdarzyć bez względu co się zdarzyło. Dla mnie jest to automatyzm. Dla pozostałych - nie jest to takie oczywiste. Pisałem, też o ... najwłaściwszej strategii jaką wybrał Stalin i on się w tej materii nie mylił. Wybierał najwłaściwszą dla siebie. Pisałem też o Roosvelcie i Churchilu, że załatwiali małostkowość i ich gówno obchodzące, co się będzie działo z Polską! Więc niewazne są wypadki, co działo się po środku, jeżeli z A wynika B, z B wynika i kolejno C, D, E ...., Z, to z A wynika Z. Automatycznie i bezczasowo.
Natomiast nie napisałem, że gdyby Hitelr NIE napadł na ZSRR, to Polska istniałaby lub NIE miałaby ustroju socjalistycznego. Takiego prawa logicznego nie ma. W tym wypadku można napisać jedynie : mogło by tak być!

Ale zgadzam się dosłownie ze swoim "NIEpodkształceniem" w poniższej materii!
casandra napisał:
Natomiast co do upadku socjalizmu, to jeszcze bym się z taka teza wstrzymała. Jesli Marks i Engels mieli racje to socjalizm jest dopiero przed nami. Upadł socjalim tyopu leninowskiego. Natomiast socjalizm w pierwotnym wydaniu ma się całkiem przyzwoicie. Przykładów mamy aż nadto dużo. W końcu system zarządzania choćby UE, jako zywo jest socjalistyczny. Moze ktoś zaprzeczy?


Casandro! Nie zaprzeczam! I potwierdzam.
Nauczony na przykład własnym doświadczeniem, że każda dzidzina matematyki ma swoje podstawy, które mozna zmieniać i uznawać jej działy czy dokonania za oczywiste i nieoczywiste, chociaż inaczej nie jest, tak samo jest w podstawach ekonomicznych gospodarki socjalizmu i kapitalizmu (ogólnie mówiąc).
W każdym bądź razie (nie wiem czy jeszcze istnieją!) uczyłem się podstaw ekonomi socjalizmu (tzw. cegły) i podstaw kapitalizmu. Ależ były zasadnicze róznice! Nawet przez toto wyleciałem po pierwszym roku z owej uczelni nie wspominając o wypadkach z ulic W-wy w owym roku!
A w sumie, obie ekonomie, to nawet nie są różnice w poglądach na ekonomię i gospodarkę, ale ... w ich takim pogmatwaniu, aby były politycznie poprawne! Dlatego nie wiedząc, co napisali owi panowie i do czego dążyli, nie wiem, jakie przyjęli założenia, nie śmiem się w tej materii ani trochę wypowiedzać.
Ale już zdążyłem popełnić następny post, w którym rozdzieliłem politycznie poprawnych przeciwników ustroju socjalistycznego, którzy na tyle mają rację, że mu w czambuł zaprzeczają nie znającsię na gospodarce. Nawet znalazł się przynajmniej jeden taki, co to jednym pociągnięciem nas przestawił gospodarczo z jednych praw na drugie jakąs tam metodą, która nawet się nie zaśniła pozostałym krajom postsocjalistycznym.
Niemniej jesteśmy podzieleni na tych, co uważają, że ekonomia jest jedna i z podstaw socjalzmu można było rządzić i to było, były i nadal są takie podstawy. Nadal obowiązują te same prawa ekonomiczne, co miało przykład w naprawianiu gospodarki przez ekipy od Kołodki po Belkę i Hausnera. Są to te same podstawy ekonomiczne socjalizmu i kapitalizmu i każdego możliwego ustroju bez względu jak go by zwał..
I na takich co patrzą na to odgórnie, czyli dopasowują wygląd Polski do kraju zamożnego, nadprzeciętnego, opierającego się każdemu poglądowi na ekonomię, a najlepiej, aby im nie przeszkadzano reformować RP podle tych zasad.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 15:23, 25 Mar 2008    Temat postu:

Więc dlatego ,ze zasady obowiazuja ..socjalizm niecałkowicie upadł w Polsce.Przykładami niech beda :
a) ZUS -Wiele osób ubezpieczonych w ZUS-ie wpadło w iluzję "opieki państwa", są przekonani, że gdy zachorują, to państwo zatroszczy się o nich i przygarnie ich :-) Taki stan świadomości trwa czasem latami i zostaje zakłócony dopiero kiedy ubezpieczony zachoruje i wyląduje w szpitalu lub przyjdzie mu zrobić badania, które powinien mieć bez problemu przeprowadzone.Wtedy okazuje sie że muszą płacić z własnej kieszeni...lub czekaja miesiącami na miejsce ..Łuski opadają..i wtedy pada pytanie: po co płaciliśmy całymi miesiacami ???
Emerytura. Wiadomo, że system emerytalny ledwo dyszy. Ci, którzy teraz płacą ZUS, płacą na obecnych emerytów. Sami nie dostaną emerytur, bo ten system już niedługo zbankrutuje, no ale jeżeli ktoś lubi marzyć, to ma takie prawo :-)
b) koncesje- po co istnieje ten system ?? Rozumiem ,ze na handel bronią
( ale chyba tylko atomową ...) bo kazda inna jest bez sensu...Czy po to by urzednicy mogli wybierac i nadawać ??? niszcząc małych a bojac się
koroparcji ponadnarodowych ..?
c) prawo polityków ..do nieliczenia sie z prawem czego byliśmy niedawno
świadkami -za czasów PiS ..a i teraz nic się nie zmieniło...
b) cyt:''Ze względu na bariery prawne i biurokratyczne coraz więcej polskich przedsiębiorców przenosi działalności gospodarczą za granicę. Liczba polskich inwestycji poza granicami naszego kraju rośnie szczególnie szybko od dwóch lat .."
WIEC GDZIE MOZNA ZŁOŻYĆ KWIATY NA GROBIE SOCJALIZMU....?? prayer
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 8:04, 26 Mar 2008    Temat postu:

Tak i Nie, Egoisto!

Albowiem państwo ma pewne obowiązki wobec obywateli, jak (z głowy):
- zapewniać bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, reprezentować kraj na arenie międzynarodowej,
- stanowić prawo, zapewnić sądownictwo, nawet spełniać niektóre usługi socjalne, które nie utrzymałyby się o własnych siłach, przynajmniej pomagać,
- ukierunkowywać i pomagać niektórym dziedzinom gospodarczym w kraju,
- itd.
Nie jest to takie istotne. Może, a nawet musi działać w pewnych dziedzinach ciągłości życia i stosunków społecznych. I nieważne jest, czy to są zaleciałości czy ich charakter ustroju socjalistycznego, czy model przyjęty lub w socjaliźmie czy kapitaliźmie. Wazne jest co jest aktualnie, jaki model przyjmuje się na zaś i jak się to rozwiązuje. Bez ważności ustrojowej.

Ale nnależyw końcu odpowiedzieć na pytanie topiku, dlaczego w Polsce upadł socjalizm? Czyżby upadł? Czy przeszedł na inny model rządzenia?
I już odpowiadam: bo nadarzyła się okazja. Bo zrobił to Gorbaczow w jednym dniu za pewniając, że ani myśli gdziekolwiek interweniować lub pouczać kogokolwiek jako nadzorca ustroju.
Jak wiemy,powstały wcześniej niezalezny od struktury partyjnej czy władz zwiącek zawodowy "Solidarność" działał tak, aby nie naruszyć monopolu jednopartyjnej władzy czy nie sprowokować interwencji zbrojnej z ZSRR! Niemniej były przy nim zachcianki odwrotne.
Stąd był "stan wojenny", któremu nie należy się dziwić, że był, tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy słusznie był. Nie było to żadne przestępstwo ze strony jednego człowieka czy jednej partii czy zwalczanie ruchu zawodowego niezależnego od tej partii, ale zapobieżenie dewastacji i dalszym rozruchom niczym nie uzasadnionym, do czego nadgorliwcy się dopuszczali. A także zapewnienie ciągłości władzy i rządu. Zapewnienie ciągłości reform bez rewolucji i zamieszek.
Ale zezwolenie na główne zmiany konstytucyjne przyszły z ZSRR. No i wtedy popowstawały dzikie partie zwane prawicowe, które już się kończą. Jedynie PO ma konkretne zalety na prawicę. A PiS nadal idzie na rozliczenia,jak ich główny nurt, to szukanie partyzanki lewicowej w WSI, która w swych tajnych strukturach państwa ją ukrywała i groziła nadal przewrotem apiat` na sopcjalizm!. Szukała i może jeszcze szuka w IPN, poprzez swych tropicieli mających gdzieś historię, za to dobrze ją u- i prze- barwiających. Nawet ich koalicjanci rządowi to był spisek przeciwko nowemu ustrojowi i praworządności. A ostatnio spór wobec traktatu lizbońskiego jest przecież sztuczny, przez nich podtrzywywany, że nie wiadomo, co owa partia wogóle chce.
Tak więc dla mnie sprawa nie w tym czy i dlaczego upadł socjalizm, ale jakość rządzenia i opieki nad społeczeńswem i zapewnianie mu rozwoju jest najważniejsze. A temu jednopartyjność nie posłużyła, a jemu też "dzika partyjność i walka o władzę też nie służy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 12:39, 26 Mar 2008    Temat postu:

Panesz,
Trochę prowokacyjnie napisałem tego maila...ale de facto uciekłes z odpowiedzią, bo ten system po komunistyczny dalej isnieje....Otto von
Bismarck stworzył ten system ..ale nawet w najczarniejszych snach nie pomyślał o tym by mógł to być MONOPOL !!!podporzadkowany bugzetowi państwa !!! A gdzie lokaty fuduszów..? Czemu zlikwidowano zobowiazania z tego tytułu..? Czemu nie zwrócono uwłaszczonych nieruchomości...?
Więc daj spokoj z obowiazkami państwa...Wystarczy mi ,ze przez ostatnie
50 lat tak się troszczyło ,ze az znacjnalizowało...i nie ma z czego oddać..
Więc poprostu roztrwoniło...
Mówisz o prawie i bezpieczeństwie...To jak oceniasz zachowania byłego ministra sprawiedliwości...? i gdzie konsekwencje z tego tytułu...?Wiesz to
objaw socjalizmu : kruk krukowi oka nie wykole..W normalnej demokracji
jest to nie do pomyślenia..u nas norma.STANDARD..wiec nie opowiadaj ,ze socjalizm w Polsce upadł !! Raczej dokonał trasformacji i nadal ma sie dobrze !!! Ba..Jest wspierany przez wszystkich od LiD po PiS
i własciwie trudno byłoby mi znależc partie nie komunizującą..No moze UPR..A wolny rynek, ( bo pewno mi to zaraz wyciagniesz ) istnieje tez w komunistycznych Chinach i tak jak w Polsce podlega niewidzialnej kontroli
rządu ( w Polsce jest ok 150 jednostek mogacych dokonać kontroli PRYWATNEGO Businessu !! ). Więc może czas zadac pytanie : kiedy wreszcie upadnie socjalizm w Polsce ?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 17:13, 26 Mar 2008    Temat postu:

Cytat:
Bismarck stworzył ten system ..ale nawet w najczarniejszych snach nie pomyślał o tym by mógł to być MONOPOL !!!podporzadkowany bugzetowi państwa !!! A gdzie lokaty fuduszów..? Czemu zlikwidowano zobowiazania z tego tytułu..?


i na jego szczęscie (ZUS-u) - jest podporządkowany -czyli dotowany z budżetu -bo jest tak samo nie wydolny -jak np. niemiecki ZUS i włoski ZUS.



Cytat:
Czemu nie zwrócono uwłaszczonych nieruchomości...?


Generalnie nie zwrócono znacjonalizowanych nieruchomości - a nie tylko należących do przedwojennego ZUS.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 17:14, 26 Mar 2008    Temat postu:

AD REM

Dlaczego SOCJALIZM UPADŁ W POLSCE ??
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 20:47, 26 Mar 2008    Temat postu:

Jonasz napisał:
AD REM

Dlaczego SOCJALIZM UPADŁ W POLSCE ??


Należy odwrócić pytanie : dlaczego do dzisiaj socjalizm NIE UPOADŁ W POLSCE ?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 20:53, 26 Mar 2008    Temat postu:

egoista99 napisał:
Jonasz napisał:
AD REM

Dlaczego SOCJALIZM UPADŁ W POLSCE ??


Należy odwrócić pytanie : dlaczego do dzisiaj socjalizm NIE UPOADŁ W POLSCE ?


"Kilkanaście lat trwały w II Rzeczypospolitej prace nad ujednoliceniem systemu ubezpieczeń. Ustawa scaleniowa weszła w życie dopiero 1 stycznia 1934 r. Wprowadziła cztery rodzaje ubezpieczeń: chorobowe i macierzyńskie, wypadkowe przy pracy i z chorób zawodowych, emerytalne robotników oraz emerytalne pracowników umysłowych. Działalność kas chorych przejęły ubezpieczalnie społeczne, nad którymi sprawował kontrolę Związek Zakładów Ubezpieczeń. W ten sposób stworzono państwowy monopol ubezpieczeniowy."

ZGODNIE Z TWOIM ROZUMIENIEM PROBLEMU - SOCJALIZM BYŁ W POLSCE JUŻ PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ !!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 21:11, 26 Mar 2008    Temat postu:

Jonasz napisał:
Cytat:
Bismarck stworzył ten system ..ale nawet w najczarniejszych snach nie pomyślał o tym by mógł to być MONOPOL !!!podporzadkowany bugzetowi państwa !!! A gdzie lokaty fuduszów..? Czemu zlikwidowano zobowiazania z tego tytułu..?


i na jego szczęscie (ZUS-u) - jest podporządkowany -czyli dotowany z budżetu -bo jest tak samo nie wydolny -jak np. niemiecki ZUS i włoski ZUS.
W RFN jest 8 kas chorych poczynajac od AOK .Wszystkie sa wydolne ,bo sa finansowane w 75% ze skladek pracowników .Amerykański system to Old Age Security and Disability Income tez jest wzorowany na planie Bismarcka i tez jest stabilny bo w USA państwowa emerytura jest podporą na starość przede wszystkim dla ludzi biednych, podczas gdy klasa średnia może liczyć na emeryturę od swojego byłego pracodawcy lub z pieniędzy uzbieranych na własnych kontach emerytalnych.
W Anglii Beveridge zaproponował kompleksowy plan ubezpieczeń emerytalnych. Różnił się on od bismarckowskiego tym, że wysokość państwowej emerytury ustalono na stałym poziomie, umożliwiającym zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb. Była ona za to dostępna dla wszystkich, nie tylko dla pracowników. System Beveridga był finansowany z budżetu, czyli z podatków. Dodatkowo, pracownicy, którzy chcieli utrzymać swój poziom życia po zakończeniu kariery zawodowej, mogli oszczędzać w prywatnych funduszach emerytalnych.


Cytat:
Czemu nie zwrócono uwłaszczonych nieruchomości...?

Generalnie nie zwrócono znacjonalizowanych nieruchomości - a nie tylko należących do przedwojennego ZUS.


Więc honorowanie bezprawia jest usprawiedliwiana i jest prawem...?


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 21:14, 26 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 21:17, 26 Mar 2008    Temat postu:

Jonasz napisał:
egoista99 napisał:
Jonasz napisał:
AD REM

Dlaczego SOCJALIZM UPADŁ W POLSCE ??


Należy odwrócić pytanie : dlaczego do dzisiaj socjalizm NIE UPOADŁ W POLSCE ?


"Kilkanaście lat trwały w II Rzeczypospolitej prace nad ujednoliceniem systemu ubezpieczeń. Ustawa scaleniowa weszła w życie dopiero 1 stycznia 1934 r. Wprowadziła cztery rodzaje ubezpieczeń: chorobowe i macierzyńskie, wypadkowe przy pracy i z chorób zawodowych, emerytalne robotników oraz emerytalne pracowników umysłowych. Działalność kas chorych przejęły ubezpieczalnie społeczne, nad którymi sprawował kontrolę Związek Zakładów Ubezpieczeń. W ten sposób stworzono państwowy monopol ubezpieczeniowy."

ZGODNIE Z TWOIM ROZUMIENIEM PROBLEMU - SOCJALIZM BYŁ W POLSCE JUŻ PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ !!


Jaki monopol...bo wojnę przetrwala Warta i PZU , a przed wojna istniało 72 prywatnych firm ubezpieczeniowych, 38 towarzystw ubezpieczeń wzajemnych oraz 16 instytucji ubezpieczeniowych


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 21:25, 26 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 21:33, 26 Mar 2008    Temat postu:

Cytat:
W pewnym sensie tak..ale był rozdzial od budzetu państwa , był ubezpieczony ,a fundusze były inwestowane..


W pewnym sensie jest bez sensu to co piszesz.

Rozdział był ??- a budżet czerpał z tego ZUS--u.

"W prasie i Sejmie co jakiś czas protestowano przeciwko nadmiernej ingerencji państwa w dysponowanie nadwyżkami ubezpieczeniowymi, które rząd traktował jako źródło kredytu publicznego i wykorzystywał na finansowanie inwestycji państwowych i samorządowych lub niedoborów. "

Teraz jest też II Filar -który inwestuje.

A ZUS jest bankrutem - tak jak niemiecki i włoski ZUS.

W Niemczech i we Włoszech -też jest socjalizm ??
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 21:43, 26 Mar 2008    Temat postu:

Jonasz napisał:
Cytat:
W pewnym sensie tak..ale był rozdzial od budzetu państwa , był ubezpieczony ,a fundusze były inwestowane..


W pewnym sensie jest bez sensu to co piszesz.

Rozdział był ??- a budżet czerpał z tego ZUS--u.

"W prasie i Sejmie co jakiś czas protestowano przeciwko nadmiernej ingerencji państwa w dysponowanie nadwyżkami ubezpieczeniowymi, które rząd traktował jako źródło kredytu publicznego i wykorzystywał na finansowanie inwestycji państwowych i samorządowych lub niedoborów. "

Teraz jest też II Filar -który inwestuje.

A ZUS jest bankrutem - tak jak niemiecki i włoski ZUS.

W Niemczech i we Włoszech -też jest socjalizm ??


Przeczytaj dwa posty wyzej .Nie znam systemu włoskiego ale niemiecki jest mi dobrze znany i funkcjonuja w nim dwa systemy(a) Państwowe ubezpieczenie zdrowotne zapewniane jest przez rząd niemiecki. Wiekszosc faktycznie jest ubezpieczana przez ten system

(b) Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Zwykle oferuje ono szerszy zakres ubezpieczeń, co nie znaczy, że zawsze jest korzystniejsze.
wiec masz wybór..sam decydujesz ...


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 21:45, 26 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 3 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin