Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historii politycznej powszechnej ABC

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Historia i Przyszłość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 13:30, 01 Kwi 2008    Temat postu: Historii politycznej powszechnej ABC

Witajcie, znów Wam nieco pozawracam głowę Razz
Mam prośbę i propozycję jednoczesnie - chciałabym prosić, zebyście w miare chęci i mozliwości pomogli mi w opanowaniu historii politycznej świata XX wieku...temat jest bardzo obszerny, na szczęście nie muszę być douczona drobiazgowo, tym niemniej moja obecna wiedza jest w postaci szczątkowej...A pani profesor wymagająca.
To jak - pomożecie? prayer prayer prayer prayer
Na początek temat: "Sytuacja międzynarodowa na przełomie XIX i XX wieku (konflikty przed pierwszą wojną światową, bloki militarno - polityczne)"
Dziekuję za wszelkie wpisy, Del.

P.S. Jeśli Moder niniejszego działu uzna, ze miejsce jest nieodpowiednio wybrane, bardzo proszę przenieść w stosowniejsze.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 13:51, 01 Kwi 2008    Temat postu:

Miejsce dobre, ale czy nie lepiej zamiast inicjowac tutaj kolejne starcie pogladow i prywatnych animozji, po prostu zagladnac do ksiazek?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 13:55, 01 Kwi 2008    Temat postu:

No na pewno, Bujany, na pewno...
Jest tylko jeden szkopuł - ja nie studiuję historii, oprócz niej mam do przeczytania co nieco innych lekturek, a ponadto uwielbiam formułę konwersatorium, co mi wolno, czyż nie? Ya winkles
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 21:16, 01 Kwi 2008    Temat postu:

Dobry pomysł - i dobry temat, Delto.
Tylko pewnie baardzo szeroki.
Tak sobie myślę, że niejednemu z nas nie zawadzi.....
Przypomina mi się mój dziekan, wykładowca matematyki, który każdy rok zaczynał od takich słów:
"Oczywiście, państwo to świetnie wiedzą, bo jak by ktoś nie wiedział, to by tu
z nami nie był, ale na wszelki wypadek - powtórzmy."
A jeżeli przy okazji pomożemy także powtórzyć i Tobie, Delto...
W towarzystwie wszystko jest przyjemniejsze.

Jaga
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 22:14, 01 Kwi 2008    Temat postu:

co prawda exam z historii miałam dwa lata temu, ale lubię historię i dużo z niej pamiętam: tam nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko ma swój skutek. z przyjemnością przypomniałam sobie pewne fakty i zdarzenia i to jest moje podsumowanie tego okresu. ponieważ najbardziej interesuje mnie zachowanie się państw na arenie międzynarodowej, wszystko pisane jest pod tym kątem. mam nadzieję, że zrozumiesz moje skróty - jakbyś czegoś nie była w stanie, pytaj.
eh, przypomniałam sobie, jak sie uczyłam do examu .... teraz to nie ma znaczenia, ale jako osoba z najwyższą średnią na roku, minimum 5 musiało być. musiałam się pochwalić Ups
ps. Pani Casandro, Pani już raz oceniła moją wiedzę historyczną nieproszona o to. mam nadzieję, że to był jeden jedyny raz. i proszę pamiętać, że może Pani napisać coś z historii od siebie, nie posiłkując się gotowymi tekstami z netu.

KONGRES WIEDEŃSKI
Ogólnie:
cel - odtworzenie ładu po rewolucji francuskiej i wojnach napoleon.
rozpoczęcie: wrzesień 1814 (nie było oficjalnej inauguracji).
kongres wied. często nazywany jest "kongresem tańczącym" =>bale i życie towarzyskie, ale jest to zew. obraz, gdyż za tym kryła się ciężka praca polityków.
Akt Końcowy: 9.05.1815
dyrektoriat: Komitet Czterech=>Komitet Ośmiu; 10 Komisji Roboczych
główne postacie: car aleksander I, kanclerz austrii książę metternich, bryt. min. spr. zagr. castlereach, fr. min. spr. zagr. książę talleyrand
Trzy Generalne Zasady: kompensaty terytorialne dla zwycięzców, legitymizmu, równowagi sił w europie
problem saksonii i Polski: (oba kraje do końca popierały napoleona) => car aleksander I chciał: 1) utworzyć Królestwo Pol. pod swoim berłem, 2) zaproponował prusom saksonię => sprzeciw ang.
powst. dwa obozy: 1) rosja i prusy, 2) austria i anglia.
decyzje:
Polska: Księstwo Warszaw. (car jako król), Wlk. Księstwo Poznań. (król prus), powiaty oddzielone od galicji wsch. na mocy Traktatu Wiedeń., Wolne Miasto Kraków (pod opieką Ros. Austrii i Prus); dla Pol. był to pewien sukces, powst. Królestwo Pol. choć nie w pełni niepodległe.
saksonia: Królestwo Saksonii, podzielone na dwie cz.=>1 poł. pod prusami, druga poł. niezależna.
sto dni napoleona: napol. uciekł z wyspy i ruszył na paryż. koniec to bitwa pod waterloo (1815) - wzmocnienie więzi między austrią, ros., prus. i ang.
Drugi Pokój Paryski: na Fr. nałożono kontrybucję.
kwestia Wsch. Zjednoczenie Wł., Zjednocz. Niemiec: Niem. => Akt Zasadniczy Zw. Niem., Cesarz Austrii-zwierzchnik, Sejm Związkowy; Włochy => odnowiono Państwo Kościelne, powst. Królestwo Obojga Sycylii, dominacja Austrii na terenie półwyspu; Holandia=> Królestwo Niderlandów (Hol. i Belgia); Szwajcaria => niepodległ. państwo składające się z 22 kantonów.
inne decyzje: 1. podział przedstawicieli dyplomat. na trzy klasy (obowiązuje do dziś), gdzie o pierwszeństwie decydować miała data objęcia funkcji, ale Nuncjusz Apostolski zawsze zajmuje 1 miejsce, 2. demokratyzacja służby dyplom., 3. państwa podpisują traktaty wg. alfabetu (nazw. fr.), 4. wolność żeglugi na rzekach międzynar.
ocena kongresu: duża grupa państw =>wspólne ustalenia, zapewnienie pokoju EU na 99 lat.
Św. Przymierze: inicjatorem był car aleksander I, data 26.09.1815-Akt Św. Przymierza, dot. współpracy dla porządku EU (Austria, Ros., Prusy), Ang. przystąpiła do prac, ale go nie podpisała, nie podpisali: Tur., Państw. Kośc.;
Działalność Św. Przymierza: kongres w Akwizgranie (1818): decyzje o zdjęciu sankcji z Fr., przez co Fr. wróciła do grona mocarstw, Kongres w Opawie i zakoń. w Lublanie: dot. interwencji militarnej, Kongres w Weronie (1822): przywrócono Ferdynanda VII w Hisz. (obalony w wyniku rewolucji).

ZJEDNOCZENIE WŁOCH I NIEMIEC

Wojna krymska:
przyczyny: Ros. była pewna szybkiego upadku turcji (po dwóch kryzysach egipsko-tureckich) i liczyła na rozbiór Tur. (oddając Ang. Egipt i Kretę)=>ale Ang. to odrzuciła (dałoby to zbyt silną pozycję Ros.). Fr. próbowała odbudować swą pozycję, czego bali się Ang. i dlatego Fr. z Ang. doszły do porozumienia i zawiązały wspólny sojusz (oba kraje obawiały się zbyt silnej Ros.). w odp. Ros. zawiera sojusz z Austrią. Ros. i Fr. walczą wzajemnie o ochronę miejsc świętych=>Ros. wysyła pismo do Tur. ze swoim planem rozwiązania problemu opieki miejsc św. Tur. wydaje dekret o prawach katolików i prawosławia-nie wystarcza to carowi => rozkaz cara do zajęcia Mołdawii i Wołoszczyzny.
skutki: 30.03.1856 kongres pokojowy w Paryżu: zakaz utrzymywania Folty przez Ros. i Tur., neutralność Morza Czarnego, Tur. odzyskała Kars, Mołdawia Besarabię a Ros. Sewastopol. Ogólnie: poprawa pozycji Tur., niezawisłość całego Imperium Osmańskiego, uregulowanie spr. bałkańskich, Mołdawia, Wołoszczyzna i Serbia zyskały autonomię, zmniejszenie znaczenia Ros. na Bliskim Wsch. , ostateczny upadek Św. Przymierza (państwa powst. przeciwko sobie nawzajem Ros. Austria/Ang., Fr.)
zjednoczenie Włoch:
bez pokonania Austrii zjed. Wł. nie było możliwe. Fr. sprzyjała zjed.=>zależało jej na osłabieniu Austrii i wzmocnieniu swoich wpływów na Pół. Apenin. 28.01.1859 traktat Fr. z Sardynią: pomoc militarna Fr. w razie wojny z Austrią, ale to Austria miała zacząć, gdyż Fr. zależało na spokojniej wojnie. kwiecień 1859 Austria stawia Sardynii ultimatum o zmniejszeniu wojsk => ultimatum zostaje odrzucone i Fr. przychodzi Sardynii z pomocą.
po kolejnych zwycięstwach armii fr.-sard. Fr. proponuje zawieszenie broni, Austria się zgadza =>Sardynia zyskuje Lombardię, Wenecja pod władzą Austrii, Fr. zyskuje Sabaudię i Niceę.
po wojnie proces przyspieszenia ulega przyspieszeniu. marzec 1860 Toskania, Padwa i Modena (Wł. Śr.) przyłączają się do Sardynii. Burbonowie rządzą królestwem Obojga Sycylii i byli przeciwni zjednoczeniu, wybuchło powstanie (Garibaldi) i rok później Sycylia się dołącza. Wenecja pod władzą Austrii, ale klęska Austrii z Prusami dawała szansę. Wł. podpisały sojusz z Prusami i po wygranej wojnie Austria kontra Prusy+Wł., Wenecja łączy się z Wł. Państwo Kościelne: Pius IX był przeciwny Zjednoczeniu Włoch i po końcowym plebiscycie w lipcu 1871 Wł. zjednoczyły się całkowicie i stolicą stał się Rzym.
Zjednoczenie Niemiec:
Szlezwik&Holsztyn: oba należały do Danii, choć cieszyły się autonomią (Holsztyn był równocześnie czł. Zw. Niem.). w obu były również silne ruchy separatystyczne (marzec 1848 wyst. zbrojnie przeciw Danii-przegrały, pomimo pomocy Prus). listopad 1863 Dania zlikwidowała autonomię => sprzeciw Austrii i Prus. oba kraje (Austria i Prusy) kierują ultimatum do Dani, które zostaje odrzucone. Pocz. 1864 wybucha wojna, Dania przegrała. warunki pokoju: Holsztyn przez Austrię, a Szlezwik przez Prusy => wzrost znaczenia Prus i umocnienie pozycji Zw. Niem.
Wojna prusko-austriacka: przed wojną Austria była osłabiona po walce o Wenecję, a Fr. miała nadzieję na duże zyski i wzmocnieniu swojej pozycji w przypadku wojny prusko-austriackiej => poparła Prusy (wg niej słabsze państwo) podobnie jak Ros. => w wojnie krymskiej Austria była prozach. wojna rozpoczęła się w czerwcu 1866 a w sierpniu podpisano rozejm. skutki: Włochy otrzymały Wenecję a Prusy Holsztyn.
kolejne państwa niem. przyłączają się: Wirtembergia, Badenia i Bawaria podpisują tajny pakt w razie agresji, a na północy 22 państewka łączą się na mocy powołanego Zw. Północnoniem. Pows. Unia Celna i Parlament Zw. Celnego, z którego korzystają również państwa południowoniem. skutkiem tej wojny było również powst. Austrio-Węgier (1867).
Wojna niem.-fr.:
spadek znaczenia Fr. (interwencja w Meksyku i wojna fr.-prus.) spowodowała potrzebę sukcesu Fr.; koncepcja Unii Celnej fr.-belg. => nie podoba się Ang.; próba przymierza Fr. z Austrio-Węgrami nie powiodła się (sprzeciw Węgier); tajny pakt ros-pruski przeciwko Austrii; pretekst wojny: obsadzenie tronu Hisz. => pomysł Bismarcka na Hohenzollerna, co wywołuje sprzeciw Fr. => pomysł zostaje cofnięty. w Ems Wilhelm I (Niem.) spotyka się z ambasadorem Fr. i zdaje telegraf ze spot. Bismarckowi, ten go przeredagowuje i podaje do publ. wiad. Fr. wypowiada wojnę, Ros. staje po stronie Prus, Austria się wstrzymuje. Zw. Pólnocnoniem i państwa południowoniem. stanęły po str. Prus. Prusy wygrywają kolejne bitwy, a Powst. Ludowe w Paryżu (obaliło monarchię i powołało III Republ.) ostatecznie pogrążyło Fr. Skutki => Alzacja i Lotaryngia przyłączone do Niem.
Ostateczne zjednoczenie: pod koniec wojny zawarte zostają układy pomiędzy państwami Niem. o zjednoczeniu i 18.01.1871 w Wersalu zostaje ogłoszone Cesarstwo Niem.-II Rzesza a Wilhelm I cesarzem.

TRÓJPRZYMIERZE, TRÓJPOROZUMIENIE
Powst. Trójprzymierza:
Lata 70 XIX wieku to okres oziębienia stos. ros.-niem. (łączył ich problem Pol.). 1878 Kongres Berliński: poświęcony sprawie Turcji => do tej pory Niem. wspierały Ros. w spr. ekspansji na Turcję, teraz jednak Bismarck wstrzymał się od głosu. dodatkowo Niem. nałożyli cła na zboże Ros. => mimo tego obie str. były zainteresowane utrzymaniem ciepłych stos. (dla Rosji Niem. to jedyny sojusznik, dla Niem: car i Wilhelm I to kuzyni). ALE! Bismarck zwracał się w kierunku Austrowęgier, nie chciał ich sojuszu z Fr., a ich także bliskości. Przekonał Wilhelma I i podpisali Dwuprzymierze.
7.10.1879 Wiedeń - podpisanie Dwuprzymierza: Niem. i Austrowęgry. Charakter militarny i antyrosyjski.
Bismarck dalej chciał utrzymania pozytywnych stos. z Rosją. Niem. z powodu Dwuprzymierza wciągnęły się w sprawę bałkańską i teraz Niem. nie mogły już być mediatorem pomiędzy Ros. i Austrowęgrami.
rywalizacja Fr. i Wł. o Morze Śródziemne i wpływy na terenie Afryki Pł. => Wł. szukają sojusznika i zwrócili się do wrogów Fr. =>Niem. Niem. i Austrowęgry były zainteresowane podpisaniem sojuszu z Wł.
20.05.1882 Wiedeń => podpisane Trójprzymierze. Charakter obronny: pomoc militarna w przypadku agresji Fr. lub 2 innych państw na któreś państwo z Trójprzymierza. ALE! W przypadku agresji państwa nie Fr.-pozostałe państwa zostaję neutralne.
3.10.1883 dołączenie się do Sojuszu Rum.=> zainteresowana powst. ekspansji Ros. na Bałkanach.
Powst. Trójporozumienia:
Sojusz Fr.-Ros: powst. Trójprzymierza bardzo zaniepokoiło Paryż. Naturalny sojusznik: Ros. Najpierw rozwój stos. gosp. (boom w Ros. i szukanie miejsc zbytu). Sierpień 1891-podpisanie wstępnej umowy o współdziałaniu polit.-wojsk. Rozmowy trwały w dalszym ciągu i dlatego grudzień 1893/styczeń 1894 (sprawy załatwiano listownie i dlatego taka data) podpisanie Konwencji Wojskowej. sprecyzowano Casus Foederis, czyli co zrobić w przypadku agresji: agresja Niem. na jedno z tych państw, drugie przyjdzie z pomocą, w razie mobilizacji Niem. sojusz wchodzi w życie. sojusz de facto oznaczał koniec dominacji Niem.
porozumienie Fr.-Ang: oba kraje rywalizowały w koloniach i dlatego w 1878 w Faszadzie doszło do spotk. wojsk obu krajów=>Fr. ustępuje. oba państwa zdają sobie sprawę, że sytuacja w EU zmusza do współpracy. na przełomie XIX i XX w. dochodzi od rozwoju militarnego (morskiego) Niem. i to przeważa o połączeniu sił Ang. i Fr. Dla Ang. dodatkowy argument rywalizacja ekon. między Ang. i Niem., Fr. zaś uważała, że sojusz tylko z Ros. jest zbyt słaby i z chęcią przyjmowała starania Ang. 8.04.1904 podpisanie entente cordiale: Porozumienie Fr.i Ang.=>Fr. uznaje pozycję Ang. w Egipcie, a Ang. pozycję Fr. w Maroku. sojusz bez żadnych punktów militarnych.
porozumienie Ros.-Ang.: kwestia Afganistanu (kwestia sporna) i wojny ros.-jap.(Ros. przegrała). 31.08.1907-układ dot. uzgodnienia kwestii Persji, Afganistanu, Tybetu i Ros. Persja: podział na cz. wpływów Ros., Ang., Fr. i cz. wolną. Afganistan-Ros. uznała większy interes Ang. znów bez punktów militarnych.

I WŚ
Kryzys lipcowy i wybuch wojny:
Plan Schliefena: (szef armii niem., dowodził Sztabem Generalnym) niem. zdawali sobie sprawę, że trudno będzie pokonać Fr. i Ros. razem. Ros. była najtrudniejszym przeciwnikiem. chcieli najpierw pokonać Fr. (3/4 armii niem. miała być skoncentrowana przeciwko Fr.-front zach. przejście przez Belgię, uderzenie na Paryż => ominięcie twierdzy. żadne inne państwo nie miało tak precyzyjne sformułowanego planu (przejazd pociągów co do 5 min.). potrzebny był pretekst do wojny. => zbrojenia, polityka Niem. wobec Turcji: Niem. prowadzili b. ekspansywną politykę wobec Turcji => niem. generał był zastępcą Naczelnego Wodza Armii Turcji (świadczy o wpływie Niem.)
Polityka Austrowęgier na Bałkanach: Austrowęgry chciały wcielić Serbię do swojego państwa. budziło to niezadowolenie Serbów => założyli organizację Czarna Ręka, która dokonała zamachu na Arcybiskupa Ferdynanda (przedstawiciel ugrupowania, które chciało zbrojnie rozprawić się z Serbią). stało się to 28.06.1914 w Sarajewie (Czarna Ręka była kierowana przez Służby Specjalne). Austrowęgry złożyły Serbii ultimatum => Serbia je odrzuciła. 28.07.1914 Austrowęgry wypowiadają wojnę Serbii. w odpowiedzi Ros. (sojusznik Serbii) ogłasza mobilizację. Niemcy rozpoczynają mobilizację i 1.08.1914 wypowiadają wojnę Rosji, a 3.08.1914 wypowiadają wojnę Fr. W odpowiedzi Ang. stawia Niem ultimatum, by Niem. wycofali swe wojska z Belgii. Niem. odmawiają i 5.08.1914 Ang. wypowiada wojnę Niem, a 23.08.1914 Jap również wypowiada wojnę Niem.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 9:42, 02 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 23:25, 01 Kwi 2008    Temat postu:

Bosska! bossko.
Ale poczytam jutro, ze świeżą głową.
Gratuluję średniej! Słusznie o tym mówisz, tak mało mamy satysfakcii z ciężko wypracowanych przecież ocen.. Mało kto później zwraca na to uwagę.

Jaga
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 6:58, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Yar good Bosska, dziękuję bardzo - jesli interesują Cię wydarzenia na arenie międzynarodowej, to zapewne w ciągu najbliższych kilku miesięcy niejeden raz będziemy miały okazję "pogadać", bo to jest właśnie to...
GRATULUJĘ średniej, to rzeczywiście powód do dumy Applause Applause
Ja niestety aż tak dobrze nie wylądowałam No moja średnia na pierwszy semestr to zaledwie 4,4...
Ale zamierzam intensywniej popracować i na koniec roku się poprawić Ya winkles
Dzieki za repetytorium, niedługo"zarzucę" nowy temat Razz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 7:13, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Cytat:
Przypomina mi się mój dziekan, wykładowca matematyki, który każdy rok zaczynał od takich słów:
"Oczywiście, państwo to świetnie wiedzą, bo jak by ktoś nie wiedział, to by tu
z nami nie był, ale na wszelki wypadek - powtórzmy."


To nie matematyka! W tym różnica, że historia.
Więc ... za każdym razem ... (dla mnie jest) .. od początku!
Dołączam się do czytania.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 8:03, 04 Kwi 2008    Temat postu:

No i mam rzeczywisty kłopot z tą historią... jakoś nie umiem spojrzeć całościowo i ciągle czegoś nie ogarniam No
No nic. Jakoś będzie trzeba połknąć tę historyczną "żabę".
Mam taki temat: "Dekolonizacja". I nie wiem od którego miejsca nalezałoby to zacząć "gryźć"...
Think Think Think Think Think
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 11:26, 04 Kwi 2008    Temat postu:

Witaj Doroto.
Myślę że temat należałoby zacząć .gryźć od przyczyn dla których to słowo powstało .
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 9:34, 05 Kwi 2008    Temat postu:

I tu chyba masz poniekąd rację, Łukaszu... Super
Wiem skąd się zaczęło -kolonie na świecie miały Anglia, Francja i Hiszpania, chociaz ta ostatnia jako imperium kolonialne raczej by się chyba nie zakwalifikowała.
Spróbuje podejść od tej strony... grzebię w dostepnych źródłach, moze się dogrzebie. A jak uda mi się dokładnie ustalić, co, kto, gdzie miał, to popatrzymy jak to sie podziało że sie zdekolonizowało Razz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Historia i Przyszłość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin