Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

muzyka ludowa - folklor

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Świat Muzyki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 14:33, 23 Cze 2009    Temat postu: muzyka ludowa - folklor

muzyka ludowa jest podstawa dla kazdej innej muzyki. Warto poznawać korzenie kultury. Wkrótce podam linki do ciekawych miejsc.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 14:36, 23 Cze 2009    Temat postu:

Muzyka ludowa, śpiew, taniec

Spośród takich kulturowych skarbów twórczości ludowej ważne miejsce zajmuje muzyka ludowa. W najdawniejszych czasach, śpiewy, często łączone z tańcem i grą na prymitywnych instrumentach towarzyszyły rytuałom religijnym, toczonym walkom, obrzędom weselnym i innym ważnym sytuacjom życiowym. Muzyka czasem nie wiązała się ściśle z jakąś aktualną sytuacją np., gdy przedstawiano jakąś opowieść, legendę, bajkę. Najczęściej jednak dotyczyła spraw związanych z życiem ludu. Nawiązywała do świąt religijnych, cyklicznych prac rolniczych, przełomowych momentów życia wspólnoty bądź pojedynczego człowieka. Grano także dla rozrywki. Muzyka ludowa wyrażała uczucia człowieka, jego podstawowe potrzeby egzystencjalne, pomagała, upiększała życie. Wyrastała z doświadczenia życia wspólnotowego i zarazem to życie kształtowała, pogłębiała więzi grupowe, rodzinne, wyrażała jedność norm moralnych i estetycznych.

W społecznościach prymitywnych muzyka wraz z całą kulturą ludową dominowała albo była wręcz jedyną formą kultury. Wraz z rozwojem, od starożytności aż do czasów współczesnych, stawała się coraz mniej oficjalną- nabierała charakteru środowiskowego, reliktowego a nawet subkulturowego. Wiązało się to z rozwojem szkolnictwa artystycznego i osiągnięć naukowo- technicznych w miastach.

Dziś muzyka ludowa kojarzy się głównie z wsią. Na wsi przetrwały prastare pieśni i melodie przekazywane z pokolenia na pokolenie. W ciągu dziejów zdolniejsi muzycy wiejscy i poeci tworzyli coraz to nowe, również podlegające ewolucji melodie, pieśni. Coraz częściej także, w danym obszarze adoptowano melodie z innych regionów a nawet melodie miejskie, a czasem nawet utwory wielkich kompozytorów. Dziś, w niektórych przypadkach, kwestią jedynie umowną jest określenie danego utworu jako autentycznie ludowego. Cechą muzyki ludowej jest prostota, charakter użytkowy, przekazywanie za pomocą słuchu, anonimowość twórców, szeroki wachlarz wariantów danej melodii a zarazem niezmienność niektórych ważnych melodii obrzędowych.

Najdawniejsze pieśni ludowe z okresu rodowo- plemiennego można rozpoznać po surowym, archaicznym brzmieniu. Wiele pieśni przetrwało z czasów średniowiecza. Najmłodsze są melodie oparte na skalach z czasów nowożytnych: dur, moll- często spotykane np. w regionie krakowskim. Muzykę ludową cechuje także regionalizm. Każdy region ma swoisty sposób życia, kulturę, gwarę, stroje, zwyczaje, sposób wykonywania melodii i pieśni. Dla przykładu: inny jest, pochodzący z regionu krakowskiego, krakowiak od krakowiaka kieleckiego.

Muzyki ludowej nie można wyobrazić sobie bez śpiewu. Pieśni ludowe, nawet te same, znacznie różnią się w różnych regionach. Wpływ na to mają instrumenty a także charakter, uczuciowość ludu danego obszaru. Monotonna bywa na przykład pieśń nizin a zdecydowanie energiczna jest melodia Podhala. Na ogół pieśni są ruchliwe, o dużej rozpiętości głosowej, często zmieniające metrum i tempo. Najdawniejsze pieśni były jednogłosowe, natomiast odkrycia harmoniczne drugiego tysiąclecia wpłynęły na pojawienie się wielogłosu w muzyce ludowej. Trzeba jednak przyznać, że jest to dość rzadko praktykowane. Wyjątkiem jest dwu- i trzygłos stosowany na Podhalu. W ogóle folklor tej ziemi jest bardzo autonomiczny ze względu na lud, który tu przybył kilkaset lat temu z Siedmiogrodu.

Obok gry i pieśni istotnym elementem w muzyce ludowej jest taniec. Najbardziej popularnymi i granymi w całej Polsce są: dwumiarowy krakowiak oraz trzymiarowy kujawiak, oberek, mazur i polonez. Znane powszechnie, ale tańczone tylko w danym regionie są góralski i zbójnicki z Podhala a także trojak i lipka ze Śląska. Obok nich występują tańce naśladowcze, na przykład: mietlarz, kłaniany, szewc, a także tańce obcego pochodzenia: trzymiarowy, austriackiego pochodzenia walc, lendler i sztajerek oraz dwumiarowa czeska polka, niemiecki marsz i szkocki szocz. Na ogół nie znamy dziś oryginalnie wykonywanych tańców. Znamy raczej tańce stylizowane, czyli zapożyczone do miasta i opracowane wersje artystyczne, które zna cały kraj. Podobnie dzieje się z pieśniami, melodiami, instrumentami, które przedostają się do szerszych kręgów i stają się ogólnopolskimi, wyrażającymi często postawy patriotyczne i więzi narodowe.

Muzyka ludowa i cały folklor jest wielkim narodowym i lokalnym skarbem. W historii folklor pomagał zachować polskość i tożsamość narodową, wyrażał nastroje społeczne, budził do walki o suwerenność. W komunizmie np. był traktowany instrumentalnie, jako doktryna polityczna. Ludową miała być Rzeczpospolita, ludowy miał być ustrój społeczno- polityczny. Muzyka ludowa odgrywała i wciąż odgrywa dużą rolę w kształtowaniu kultury duchowej narodu. Miała duży wpływ na kształtowanie sztuki renesansu, romantyzmu, modernizmu. Wymienić należy tu F. Chopina, K. Szymanowskiego, W. Lutosławskiego. Wpłynęła nawet na zewnętrzne przejawy religijności chrześcijańskiej. Współcześnie muzyka ta ma zastosowanie w popularnej kulturze artystycznej (np. w twórczości śp. Grzegorza Ciechowskiego, Brathanków czy Golec ˇOrkiestry). Wpływa na modę, turystykę, wystrój wnętrz (np. wiszące stare skrzypce). Wykorzystuje się ją w przekazie kultury masowej (np. pamiątki w Sukiennicach, reklama oleju, reklama gminy, wsi). Jest wyborem tradycji, wzmacnia poczucie „swojskości”, „lokalności” i tożsamości kulturowej. Pełni funkcje zabawowe, estetyczne (np. festyny, mityngi). Wykorzystuje się ją do polityki, propagandy ekologicznej i ideologicznej. W Unii Europejskiej regionalizm oraz lokalne wspólnoty i kultury cieszą się względnie dużym zainteresowaniem. Według tego, co zostało wyżej wymienione, można przyznać, że folklor i muzyka ludowa ma duże znaczenie kulturowe i kulturotwórcze. Przynosi wymierne korzyści duchowe i materialne. Obecnie dziwi zdarzająca się czasami niechęć i brak zainteresowania tym, co ludowe niektórych ludzi, w tym także pełniących urzędy państwowe bądź samorządowe. Razi brak wspomagania z ich strony. Nie znają widocznie prawdziwego znaczenia sztuki ludowej.

Często uważa się, że muzyka ludowa jest prymitywna i stara. Niekoniecznie należy zawsze ją tak oceniać. Ona wyraża uczucia, problemy, nastroje ludu. Odnosi się do zasad moralnych, do życia religijnego i z nich wyrasta. Słowo „stara” bierze się raczej stąd, że staje się ona coraz bardziej zapomniana, niezrozumiana i zbyteczna. To, co stare, niesione przez tradycję od przodków dla muzyka ludowego stanowi także dzisiejszą chwilę. Artysta taki chętnie korzysta z dorobku innych kultur, śpiewa o sytuacjach współczesnych, gra na nowoczesnych instrumentach, tańczy modne tańce. Przekazuje także to, co w sposób naturalny ulega zapomnieniu. Niektóre elementy folkloru giną, bo forma ulega przemianom, ale niezmiennie żyje treść- dawne, ale wciąż aktualne zasady moralne, poczucie piękna, wspólnotowość i więzy rodzinne. Jeżeli to wszystko byłoby celowo uśmiercane, to umrze duch, umrze region, wieś, naród.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 14:37, 23 Cze 2009    Temat postu: ludowe korzenie kultury

Wielu ludzi patrzy z obojętnością, ironią a nawet z lekceważeniem na to, co ludowe. Nawet ci, którzy obcowali od dzieciństwa z folklorem, uważają go za prymitywny. Nie należy się do końca dziwić takiemu podejściu, ponieważ to, co ludowe nie jest żadnym szczytem myśli i ducha ludzkości. Nikt nie zaprzeczy, że bardziej użyteczny w komunikacji międzyludzkiej jest telefon komórkowy niż ligawka, wygodniejszy sportowy strój niż gorset góralski, wznioślejsza poezja Norwida niż przyśpiewki weselne. Wszelkie jednak osiągnięcie techniczne czy wzrost kulturowy możliwy jest dzięki temu, co go zapoczątkowało.

Kultura duchowa każdego narodu opiera się w dużej mierze na kulturze ludowej. Jest ona najgłębiej w historii zapuszczonym korzeniem, z którego naród czerpie bogactwo etyczne i estetyczne. Owszem, folklor i kulturę ludową wyróżnia pewien prymitywizm, prostota, banał, ponieważ dotyczy najpierw społeczności prymitywnych i plemiennych. Do naszych czasów przetrwało wiele prastarych mitów, rytuałów, obrzędów, zwyczajów, tańców, wytworów plastycznych, legend, przysłów, pieśni. Jest to stara, czasem przyżółkła, ale jakże cenna perła odziedziczona po przodkach.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 22:42, 23 Cze 2009    Temat postu:

Witaj js.studio. Przeczytałam wszystko z zainteresowaniem, trudno się z tymi tezami nie zgodzić. Podziwiam Twoją wiedzę i jej źródła. Ok! Toż to cała "kopalnia"!
Z równie dużym zainteresowaniem będę czekać na muzyczne, a może nie tylko, ilustracje do tych informacji na temat muzyki ludowej. Chętnie odbiorę lekcję, bo muszę się przyznać, że nie mogłabym się pochwalić głębokimi korzeniami. Moja rodzina wystarczająco dużo przemieszczała się po kraju, żeby cała spuścizna umknęła.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 22:52, 23 Cze 2009    Temat postu: Re: ludowe korzenie kultury

js.studio napisał:
Wielu ludzi patrzy z obojętnością, ironią a nawet z lekceważeniem na to, co ludowe.


Ale nie ci, wychowani na zespołach "Śląsk" i "Mazowsze". Oczywiście, nie jest to muzyka ludowa w najczystszej postaci, ale z całą pewnością spopularyzowała i uchroniła od zapomnienia wiele pięknych ludowych piosenek. I ileż w nich poezji, a także soczystego, realnego życia.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 5:54, 24 Cze 2009    Temat postu: Re: muzyka ludowa - folklor

js.studio napisał:
muzyka ludowa jest podstawa dla kazdej innej muzyki. Warto poznawać korzenie kultury. Wkrótce podam linki do ciekawych miejsc.

Czekam głównie na aktywność js.studia, linki i voile.
W tej chwili, co czasami robię pomiędzy 5.40 i 6.00 w dni powszednie, to słucham [link widoczny dla zalogowanych]ów/Polskie_Radio_Rzeszow ,
A dzisiejszą opinię i nazwę kapeli pominę.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 14:33, 30 Cze 2009    Temat postu: www o polskim folklorze

oto adres strony, którą polecam o polskim folklorze:
[link widoczny dla zalogowanych]
wkrótce będzie interaktywna
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 14:36, 30 Cze 2009    Temat postu: inne linki

polecam także moją stronę prywatną:
[link widoczny dla zalogowanych]

oraz zespół ludowy, grający autentyczny folklor:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 5:46, 01 Lip 2009    Temat postu:

Masz bogate i ciekawe [link widoczny dla zalogowanych] Czas mi nie pozwala na dokładniejsze zapoznanie się z nim.
Ale video jest narawdę dobre. Chyba kosztowało i czasu tworzenia, podobnie jak strona, ale jest na tyle oryginalne, że takowych nie ma nawet na youtubie! Gratuluję pomysłu!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon 6:13, 26 Kwi 2010    Temat postu:

Disco polo sięga do podkładów "ludowych", czyli prości ludzie, niedorastający do świetnych i wielbionych przez stacje radiowe i organizatorów wielkich imprez wykonawców, też tworzą. Oprócz zamiłowania, wykonanie i twórczość jest słaba. Ale są wyjątki, jak na przykład Bayer Full z D.P. czy Golec uOrkiestra i Brathanki z zespołów prawie ... ludowych. Nawet pewne zespoły ludowe jak Kolor czy Gronicki wykonują świetnie zespoły mimo że nie goszczą prawie nigdzie.

Ale są oryginalne, mają swój repertuar, są nawet lepsze od "zawodowych" zepsołów wyżej notowanych.
Oto próbka. Tą piosenkę wykonuje .... już wymieniony tu zespół, którą umieścił na tubie amator folkloru, ale nie podał nazwy wykonawczyń.

http://www.youtube.com/watch?v=UgaUDX-AOEQ&feature=PlayList&p=CFA435661568E3E7&playnext_from=PL&index=3
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 7:41, 04 Maj 2010    Temat postu:

Pikne to zwłaszcza w dobrym do słuchu "kanadyjskim" wykonaniu

http://www.youtube.com/watch?v=JYQ6BkZyHys&feature=PlayList&p=471B5843EE836761&playnext_from=PL&index=100
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Świat Muzyki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin