Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bezpieczeństwo energetyczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw 21:40, 25 Paź 2007    Temat postu: Bezpieczeństwo energetyczne

Mądry Polak po szkodzie?

Zmotywowany informacją o zwiększeniu norm rezerw paliwowych przez UE i towarzyszącej informacji o budowie nowych zbiorników paliwowych.

Cytat:
Ponad 12 lat temu, 23 lipca 1995 roku, Naramowicami wstrząsnął potężny wybuch. Przebywający wtedy w pobliżu mieszkańcy ujrzeli oślepiający, krwistoczerwony blask, a zaraz potem ogromny słup czarnego dymu.
Osoby te były świadkami początku końca największej technicznej budowli w Poznaniu, mającej nieliczne odpowiedniki w tej części Europy. O czym mowa?
O unikatowym w przemysłowej panoramie Poznania dwudziestobocznym zbiorniku gazu „Naramowice”, który w momencie wysadzania, po długotrwałej rozbudowie, miał średnicę 44 metrów, obwód 140 metrów i wysokość 80 metrów (prawie dwukrotnie wyższy od poznańskiego Okrąglaka).
Budowa zbiornika Budowę rozpoczęli w 1942 roku Niemcy. Do prac nie używano żadnych dźwigów – kolejne elementy obiektu montowano przy użyciu membrany unoszonej strumieniem powietrza płynącym ze specjalnej dmuchawy. Niemcy zdążyli ukończyć niespełna 1/3 część zbiornika tzn. do pojemności 30000 metrów sześciennych.
Prace kontynuowano po wojnie. Konstrukcja nie była spawana, od lat 50-tych do budowy zużyto sześć wagonów nitów, a budowlę opasano z zewnątrz pięcioma pomostami technicznymi. Ponadto na szczyt wiodło 358 krętych metalowych stopni, poprzedzielanych koniecznymi dla odpoczynku podestami.
Cały zbiornik o pojemności 100000 metrów sześciennych udało się oddać do użytku ostatniego dnia grudnia 1955 roku, łącząc go z siecią, która zaopatrywała indywidualnych odbiorców. Naramowicki gigant skutecznie poprawił zaopatrzenie miasta w gaz.
Zbiornik gazu
Po 26 latach w 1981 roku zbiornik przestał służyć miastu, gdyż Poznań zaczął korzystać z gazu ziemnego. Nikomu niepotrzebny, od tej pory skazany był na systematyczną degradację.
Warto zadać sobie pytanie czy unikatową budowlę musiał spotkać taki los. Jedno jest pewne, zbiornik nie mógł dłużej służyć gazownictwu, gdyż po 25 latach działania kapitalny remont trwałby miesiącami. Dlatego też pojawiały się pomysły, aby w jego wnętrzu urządzić zbożowy elewator czy wielopiętrowe magazyny. Najprawdopodobniej jednak nikt nie chciał podjąć ryzyka takiego zagospodarowania.
Wysadzanie zbiornika
Pozostaje pytanie czy niewykorzystywane budowle techniczne przestają być potrzebne miastu? Czy wszystkie opuszczone obiekty skazane są na powolną zagładę i unicestwienie? Jak pokazuje przykład naramowickiego zbiornika gazu, od 12 lat chyba tak. W tym czasie bezpowrotnie z krajobrazu zdążyło zniknąć kilka kolejnych budowli przemysłowych, jak choćby spichlerze: na Wolnych Torach czy przy Moście Starołęckim.
Cylindrycznej budowli szkoda jeszcze z jednego powodu. Z jej dachu rozciągała się piękna panorama Poznania.


Z powodu takiego komunikatu
Cytat:
Aby zabezpieczyć to forum przed spamującymi robotami pozwalamy na publikację adresów stron www tylko zarejestrowanym użytkownikom i tylko tym, którzy opublikowali do tej pory co najmniej 3 wypowiedzi i są zarejestrowani na tym forum od co najmniej 24 godzin.

Dziękujemy za zrozumienie i wspólną walkę z internetowymi śmieciarzami. Jeśli uważasz, że otrzymałeś ten komunikat przez pomyłkę powiadom administację forum.

i faktu kilkukrotnego nie umieszczenia na forum wysyłanych postów, nie umieszczam linku do źródła.

"Warto zadać sobie pytanie czy unikatową budowlę musiał spotkać taki los. Jedno jest pewne, zbiornik nie mógł dłużej służyć gazownictwu, gdyż po 25 latach działania kapitalny remont trwałby miesiącami." - raczej był by tańszy niż budowa nowego.
Dodam jeszcze argument solidności ( do dnia dzisiejszego posiadam, i używam, sprawny odkurzacz firmy "Predom Zelmer", wiek 35 lat, i sprawną pralke automatyczną firmy "Predom Polar", wiek 31 lat, i stawiam 1000$ przeciwko zgniłym pyrom że żadne współczesne produkty tego typu nie mają nawet cienia szansy na osiągnięcie połowy tego wieku. Mogę jeszcze dołożyć: lodówkę "Polar", wiertarkę "Celma", suszarkę i grzejnik "Farel", radio-wzmacniacz HiFi "Radmor", CD player "Fonica", magnetofon i adapter "Unitra" ... . Kurcze komu te firmy przeszkadzały )

Stwierdzam
Przysłowie "Mądry Polak po szkodzie" nadal aktualne.

Na Marginesie
Czy zwiększenie norm rezerw paliwowych przez UE może wskazywać na dalsze losy rurociągu bałtyckiego i sygnalizować politykę UE wobec Rosji. Czyżby tupnięcie Kaczoremiera ( nie mylić, mimo podobieństwa, z Kaczorezydentem ) otworzyło oczy UElitykom.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin