Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dlaczego Rosja dostała takie straszne baty w 1941 roku !
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Historia i Przyszłość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 1:51, 09 Maj 2008    Temat postu:

Cytat:
Dostali lanie ale mieli doskonałe czołgi i samoloty. Dostali lanie , stacili w pierwszych tygodniach prawie 150 dywizji, ale planowali uderzyc na Niemcy.


No właśnie dlatego, że zamiast się urzutować do obrony, sowieci stanęli na pozycjach wyjściowych do natarcia - takiego ugrupowania nijak nie dało się obronić. Dobrze wiesz, że ugrupowanie obronne musi być głębokie (znając zasadę blitzkriegu - sowieci zapewne uczyniliby je baaardzo głębokim tym bardziej, że mieli i siły i środki do tego) takim jednak nie było - po krótkiej bitwie granicznej i przełamaniu Niemcy praktycznie nie natrafiali na żaden opór, brali w kleszcze całe Armie stojące nadal w szoku przy granicy (bez żadnych rozkazów do przejścia do obrony na kolejnych pozycjach w głębi obrony - takich rozkazów więc nie było, a skoro nie było to jakie miała rozkazy AC stojąca niemal w całości na zach. granicy?). Zresztą Suworow opisuje nawet przypadki gdy po rozpoczęciu działań wojennych sowieci zdezorientowani ruszali do natarcia (tylko takie widać mieli wytyczne).

Co do wywiadu - Stalin na pewno wiedział, że Niemcy uderzą (może jedynie dokładna data była mu nie znana). Może wiosenna zawierucha na Bałkanach dała mu złudną nadzieję, że Niemcy będą potrzebować więcej czasu, może informacja o spowedziewanym czasie rozpoczęcia operacji dotarła zbyt późno i nie było już sensu przegrupowywać wojsk (straty wtedy byłyby jeszcze większe a chaos nie do opanowania). Pozostało więc czekać i mieć nadzieję, że jakiś splot okoliczności (pogoda, czynniki dyplomatyczne) opóźnią Niemców, może Stalin do końca wierzył, że zdąży (Suworow pisze, że spóźnił się o trzy tygodne).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 7:49, 09 Maj 2008    Temat postu:

sziman napisał:
[..........No właśnie dlatego, że zamiast się urzutować do obrony, sowieci stanęli na pozycjach wyjściowych do natarcia - takiego ugrupowania nijak nie dało się obronić.......... - po krótkiej bitwie granicznej i przełamaniu Niemcy praktycznie nie natrafiali na żaden opór, brali w kleszcze całe Armie stojące nadal w szoku przy granicy (bez żadnych rozkazów do przejścia do obrony na kolejnych pozycjach w głębi obrony - takich rozkazów więc nie było,...........

Co do wywiadu - Stalin na pewno wiedział, że Niemcy uderzą (może jedynie dokładna data była mu nie znana). Może wiosenna zawierucha na Bałkanach dała mu złudną nadzieję, że Niemcy będą potrzebować więcej czasu,...........).

Własnie , odpowiedź na powyższe kwestie jest kluczową dla szukania przyczyn klęski.
Logika wskazuje że jedynie paraliz decyzyjny wyższych dowódców , dyktatorski styl sprawowania władzy przez Stalina sprawiły że nawet te siły które mozna było efektywnie wykorzystać rostały rozbite.
Jeżeli ktos ma troche wyobraźni to wie że strategia , dalej taktyka realizowana przez sprawny system dowodzenia leży u podstaw sukcesu. To nie tylko ilość dywizji , samolotów , czy czołgów o tym stanowi.A wszystko to zawiodło u Rosjan. Ściagnięcie i urzutowanie gro sił na przedniej linii było irracjonalne. Wyglądało na to że Stalin wyczekiwał na rózwój sytuacji,może miał jakieś tajemne plany z chwila gdy Niemcy rozwinęli front zachodni. Może gdyby walki na zachodzie potrwały dłużej to A.Cz. byłaby tym języczkiem u wagi?Do tego jeszcze Bałkany. To wszystko może wskazywać że Stalin grupując na zachodniej granicy niemal wszystkie swoje siły liczył na pozycje rozgrywającego. Prawdopodobnie w tych rachubach nie liczył ze Niemcy i to tak szybko uporaja się z Europą i bez zbędnej zwłoki uderzą na Rosję.
A co do techniki... nie zmieniam mego ZDANIA że technika wojenna u Niemców była na wyższym poziomie. To ze ilościowo Rosjanie mieli przewagę w pewnych rodzajach czy typach sprzętu to jeszcze nie wszystko. Oni chcieli mieć wszystkiego dużo i wszystko duże." Mnogo i bolsze"
Wojna to między innymi SZTUKA WALKI.

Chcę wrócic jeszcze raz do spustoszenia w armii jakie dokonała czystka w latach 1937-38. Można mieć negatywny osobisty stosunek do wszystkiego co na wschód od nas. Ale w dociekaniu prawdy nie mozna operowac sloganami czy komunałami.
Skrótowo ujmując w tym okresie na 5 marszałków aresztowano -3
Na 16 dowódców armii - aresztowano -15
Aresztowano ,i poddano represjom wszystkich dowódców korpusów, prawie wszystkich dowódców dywizji i brygad.
Aresztowano 50% dowódców pułków.
Czy to nie jest osłabienie siły wojska na 2 lata przed wojną?
W 1940 r jesienią dokonano w jednostach inspekcji i co sie okazało?
Okazało sie że na 225 dowódców pułków NIE BYŁO ANI JEDNEGO Z WYKSZTAŁCENIEM AKADEMICKIM. Tylko 25 dowódców ukończyło zwykłe szkoły oficerskie a 200 dowódców było jedynie po kilkumiesięcznych kursach. Co prawda za czasów Maciarewicza wystarczyło 17 dni na patent oficerski , ale to już inne czasy.
Nie lepiej było z wiedzą i doświadczeniem wyższych dowódców. przypominamże działo to się na parę miesiecy przed wybuchem wojny.
Ograniczając się do tematu nalezy wspomnieć o zapleczu naukowym pracującym na rzecz armii. Ono też doznało cięzkich represji;
Rozbito aresztowaniami cały instytut lotniczy CAGI.
Do więzienia poszłi ;Tupolew -Tu, Pietlakow-Pe, Miaszczew i wielu wielu innych. Nawet i konstruktorów techniki rakietowej zamknięto w tym Korolowa jak i konstruktorów "katiuszy". Konstruktorzy broni strzeleckiej, konstruktorzy czołgów, dział bezodrzutowych. Nie wspomnę o kadrze kierowniczej w przemyśle cięzkim. . To tylko wyrywkowe dane. Wiekszość rozstrzelano, niektórych zesłano. Czy ta atmosfera w armii wśród tych dowódców liniowych nie przyczyniła się do klęski na poczatku wojny?. Hitler doskonale o tym wiedział .Proszę porównać stopień wyszkolenia , przygotowania do walk dowódców Wermachtu, czy Luftwaffe i ich odpowiedników w Armii Czerwonej.
Mała dygresja co do sprzętu , wyszkolenia;
19 .07.1941 Walter Novotny (Luftwaffe) młody pilot Fw-190 A , pierwsze zwycięstwo na froncie wschodnim; podczas jednego lotu patrolowego zestrzeliwuje 3 dwupłaty I-153. Tak topniała przewaga techniki radzieckiej. Jest to znamienne.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pią 12:17, 09 Maj 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 14:06, 09 Maj 2008    Temat postu:

[quote]Do więzienia poszłi ;Tupolew -Tu, Pietlakow-Pe, Miaszczew

Cytat:


Miasiszczew

Nawet i konstruktorów techniki rakietowej zamknięto w tym Korolowa jak i konstruktorów "katiuszy". Konstruktorzy broni strzeleckiej, konstruktorzy czołgów, dział bezodrzutowych. Nie wspomnę o kadrze kierowniczej w przemyśle cięzkim. . To tylko wyrywkowe dane. Wiekszość rozstrzelano, niektórych zesłano. Czy ta atmosfera w armii wśród tych dowódców liniowych nie przyczyniła się do klęski na poczatku wojny?. Hitler doskonale o tym wiedział .Proszę porównać stopień wyszkolenia , przygotowania do walk dowódców Wermachtu, czy Luftwaffe i ich odpowiedników w Armii Czerwonej.


Rosjanie mieli OGROMNĄ PRZEWAGĘ - powinni wygrać już w 1941r.

Ale wykończyli albo zamknęli 70 % kadry dowódczej - to chyba zadecydowało.

BTW. Ugrupowanie do ataku - to chyba lepiej atakować - mając taką przewagę - niż przegrupowywać się do obrony.
Ale trzeba było podjąć wyprzedzającą decyzję - przed Niemcami.

Przechytzyli ich.

Nawet w największej bitwie pancernej II wojny światowej (bitwa pancerna w rejonie Łuck–Brody–Dubno) - mając przewagę techniczną i liczebną - nie potrafili wygrać.

"W ciągu kolejnych dziesięciu dni mimo ciągłych, a momentami rozpaczliwych, rosyjskich prób otwarcia kotła od wschodu (Kijów) , straty radzieckie to między innymi 665000 jeńców 3718 dział i 884 czołgów- więcej niż pod Smoleńskiem, gdzie do 5 sierpnia wzięto 310 000 jeńców wojennych 3120 dział i 3205 czołgów"

Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 21:20, 03 Wrz 2008    Temat postu:

Dlatego że Stalin przebywał zbyt często na bankietach i ostro śledził losy zachodu (Aliantów).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ekor
Moderator


Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 3514
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/4

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 11:57, 09 Lip 2022    Temat postu:

No właśnie. Dlatego próbowaliśmy dywagować w temacie. Ale ciekawe sa wnioski jakie Rosjanie wygciągnęli. W dziedzinie uzbrojenia w parę lat po wojnie rozbudowali system obrony ważnych miast i ośrodków

cyt;...Ciągłej modernizacji podlegały też silnik, układ naprowadzania na cel i niezawodność podzespołów systemu. Głowica miała masę 235 kg i była aktywowana zapalnikiem zbliżeniowym. Do odpierania zmasowanych nalotów opracowano głowicę z ładunkiem jądrowym o mocy 10 Kt. Pocisk był ustawiany pionowo na pozycji startowej i po starcie kierowano go w stronę celu. Przez 25 lat była to jedyna rakieta z taką metodą startu, obecnie jest to normą.
W skład systemu S-25 wchodziły radiolokatory wykrywania A-100, oraz radary naprowadzenia B-200 (znajdowały się one w półpodziemnym bunkrze), startowe stoły SM-63 (SM-82) dla rakiet W-300. Elementy systemu tworzyły dwa pierścienie wokoło Moskwy: zewnętrzny – o promieniu 90 km od centrum Moskwy – 34 pozycje startowe, wewnętrzny – o promieniu 50 km od centrum stolicy – 22 pozycje z radarami B-200. Radary wykrywania A-100 rozmieszczono w odległości 100-200 km od zewnętrznego pierścienia Moskwy, również 4 A-100 – w odległości 25-30 km od centrum stolicy. Przeciwlotniczy rakietowy pułk składał się z radiotechnicznej baterii z B-200 i dwu startowych baterii po 30 wyrzutni. Wokoło Moskwy było rozwiniętych 56 kompleksów – 3360 wyrzutni systemu S-25 (jednocześnie możliwe było zwalczanie 1120 celów). Organizacyjnie stanowiły Pierwszą Armię Obrony Powietrznej Kraju szczególnego przeznaczenia (cztery korpusy OPK szczególnego przeznaczenia z 56 przeciwlotniczymi rakietowymi pułkami).. Szczególną uwagę poświęcili obronie Moskwy.





P.S.
Czy traktować opisaną reakcję ZSRR jako li tylko jako ciekawostkę historyczną?
Powiedziałbym że nie. Mozna się spodziewać odniesienia do obecnej sytuacji. Również mamy Rosje która ponosi duże straty w wojnie z Ukrainą. Kiedy wojna zakończy się mozna wnioskować że Rosja wzorem tamtego czasu będzie dokonywać dużego wysiłku zbrojeniowego . Zbrojeń na miarę obecnego czasu.Jak widać jest w stanie dokonać gigantycznego wysiłku w dziedzinie militarnej A to juz może mieć duże przełożenie na bezpieczeństwo w wymiarze światowym. Chciałoby się aby zamiast eskalować zbrojenia świat szedł w kierunku rozbrojenia. Ten kierunek ma przyszłość.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ekor dnia Nie 12:27, 10 Lip 2022, w całości zmieniany 17 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Historia i Przyszłość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin